طرزتهیه قهوه با موکاپات: 2 نکته طلایی از دانی دُر

درست کردن قهوه با موکاپات
درست کردن قهوه با موکاپات

امروز قراره در این مقاله با دم افزار ساده ولی کاربردی موکاپات آشنا بشویم و باهم یک قهوه نسبتاً غلیظ با تلخی نسبتاً زیاد رو در منزل یا محل کارم خودمان  فقط با داشتن موکاپات و این 2 نکته طلایی درست کنیم.

درست کردن یک قهوه عالی و خوش‌طعم لازمه انتخاب درست دم افزار برای دم آوری قهوه است. موکاپات یکی از قدیمی‌ترین دم افزارهای قهوه به‌حساب می‌آید که اکثر مردم اولین تجربه درست کردن قهوه رو با این دم افزار ساده و در دسترس تجربه کردند.

درست کردن قهوه با موکاپات

برای درست کردن قهوه با موکاپات ابتدا باید قطعات آن را از هم جدا کنید؛ سپس در بخش پایینی (مخزن آب) آب را تا زیر سوپاپ بریزید. بعد از انجام این کار باید قهوه آسیاب شده را در بخش میانی (فیلتر یا سبد) ریخته و سطح آن را با قاشق صاف یا به اصطلاح تمپ کنید و بر روی مخزن آب قرار بدهید. در پایان بخش بالایی (محفظه قهوه) موکاپات را با دقت بر روی مخزن آب قرار داده و با چرخاندن آن، موکاپات را به درستی آماده کنید.

در نهایت آن را روی حرارت  که متواند شعله اجاق گاز یا حتی شعله ی آتش باشه قرار بدهید یا در صور

ت استفاده از موکاپات برقی باید آن را روشن کنید. در این مرحله باید کمی صبر کنید تا قهوه از استوانه‌ بخش بالایی موکاپات (پارچ موکاپات) بیرون بیاید؛ پس از عصاره گیری کامل قهوه در مخزن بالایی، می‌توانید آن را در فنجان ریخته و آن را سرو و نوش جان کنید.

درست کردن قهوه با موکاپات در منزل

درست کردن قهوه با موکاپات در منزل یکی از آسان ترین روش های درست کردن قهوه می‌باشد و ملزم این است که  شما قهوه‌ی آسیاب شده محبوبتون رو که من خودم از قهوه دانی دُر استفاده میکنم، داخل سبد موکاپات بریزید و اجزای موکاپات رو بهم متصل کنید و روی شعله ملایم اجاق گاز قرار دهید و منتظر قهوه‌ی دلچسب خودتون باشید و روزتون رو سرشار از کافئین کنید.

ریختن قهوه آسیاب شده در سبد قهوه
ریختن قهوه آسیاب شده در سبد قهوه

درست کردن قهوه با موکاپات در سفر

قهوه یار همیشگی رانندگان خواب آلود در جاده‌ها بوده است و هست، ولی مشکل اساسی این است که پیدا کردن یک قهوه خوب در نقاط بین راهی کار بسیار مشکلی است و باید صبر کنید تا به شهر یا روستایی برسید و اغلب مواقع نمیشود انتظار یک قهوه خوبی از آنها داشت. درنتجه بهترین راه حل اینه که شما یک شعله گاز مسافرتی داشته باشید و با قهوه دلخواهتون و یک دستگاه موکاپات این مشکل رو به خوبی حل کنید و هرجایی که احساس خواب آلودگی کردید، قهوه باب میل خودتون رو نوش جان کنید.

درست کردن قهوه با موکاپات در طبیعت

عادت همه‌ی پدر‌ها این است که به محض رفتن به طبیعت بعد از آوردن وسایل و مقدمات اولین کاری که می‌کنند درست کردن چای آتیشی است ولی الان ما نسل جدید اولین کاری که میکنیم اینه‌که بساط قهوه رو رو به راه میکیم. موکاپات هم که در دسترس ترین ابزار دم آوری قهوه با قابلیت اینکه روی شعله آتیش هم بتونیم قرار بدهیم و یک قهوه آتیشی بی نظیر رو تجربه کنیم. فقط مواظب باشید که حرارت زیاد آتش دسته‌ی موکاپات ما رو ذوب نکند.

درست کردن قهوه با استفاده از موکاپات روی آتش

مهترین فاکتور برای درست کردن قهوه با موکاپات

امروزه با توجه به اینک همه‌ی ما ها برای خودمون استادی هستیم و دستی بر دنیای قهوه داریم هر کسی نظریات متفاوتی دارد و به طور کلی صاحب سبک هستیم برای خودمون. ولی اصولی ترین و بهترین روش  همینه که من بهتون میخواهم بگم. کلا دو فاکتور مهم داریم برای درست کردن قهوه با موکاپات اولیش آب و دومی دما که با رعایت این دو مورد بهترین قهوه رو میشه با موکاپات درست کرد.

آب مناسب برای درست کردن قهوه با موکاپات

به نظر من دمای مناسب آب برای درست کردن قهوه با موکاپات باید بین دمای 80 تا 90 درجه باشه و از آب سرد بهتره که استفاده نکنیم اگر هم که از آب سرد استفاده کردید شعله گاز رو زیاد کنید یا همون پارامتر دما رو بالا ببرید. اینکار باعث میشه که آب سریع تر بجوش بیاد و در نتیجه  روند عصاره گیری از قهوه رو سریع تر می‌کند و از تلخ شدن زیاد قهوه جلوگیری می‌کند.

دمای مناسب برای درست کردن قهوه با موکاپات

دما پارامتر وابسته ی ماجرای ماست یعنی اینکه اگر شما از آب دمای 80 تا 90 درجه استفاده کردید باید درجه حرارت رو خیلی ملایم  انتخاب کنید اینجوری هم قهوه به خوبی دم آوری می‌شود و هم اینکه زیاد تلخ نمی‌شود و طعمی دلچسب رو برای شما به ارمغان می‌آورد. اما اگر از آب سرد استفاده کردید میزان درجه حرارت رو بیشتر کنید تا سریع تر روند عصاره گیری رو پیش ببریم و قهوه‌ی ما کدر و تیره رنگ نشود این کار روی طعم قهو‌ه‌ی شما تاثیر فوق العاده‌ای دارد.

دستگاه موکاپات که روی شعله یمناسب قرار گرفته است

درجه ی آسیاب مناسب برای درست کردن قهوه با موکاپات

درجه آسیاب قهوه یکی از ارکان اصلی در درست کردن قهوه با هر دم افزاری هست و هر دم افزار بر حسب نوع عملکرد درجه آسیاب مخصوص به خودش رو داره تا بتواند بهترین قهوه رو در اختیار ما قرار بدهد . درجه آسیاب مناسب برای درست کردن قهوه با موکاپات نه باید خیلی ریز و نه باید خیلی درشت باشد در واقع باید بین درجه آسیاب ماشین اسپرسو‌ی صنعتی و قهوه های دمی باشد که به اصطلاح به مدیوم فاین در بین کافی سیلر‌ها معروف است .

اگر قهوه ی شما ریز آسیاب شده باشد عبور بخار آب از آن به سختی انجام می‌شود در نتیجه قهوه‌ی شما به اصطلاح می‌سوزد و شما طعم تلخی به شدت زیادی رو تجربه می‌کنید ولی اگر قهوه‌ی شما درشت آسیاب شده باشد قهوه‌ی رقیق و به اصطلاح آبکی رو تجربه می‌کنید.

درجه ی آسیاب قهوه برای موکاپات

بهترین قهوه برای درست کردن قهوه با موکاپات

با توجه به اینکه هر کسی ذائقه‌ی خاص خودش رو  داره معرفی بهترین قهوه برای درست کردن قهوه با موکاپات کار سختی بحساب میاد ولی من شما رو راهنمایی می‌کنم تا بهترین تصمیم رو در انتخاب قهوه داشته باشید.

ترجیحا از قهوه‌های مدیوم رست یا قهوه‌ای با رست روشن استفاده کنید تا طعم بهتری از قهوه داشته باشید قهوه‌ های پایه عربیکا گزینه های بهتری هستند چون تلخی روبوستا در درست کردن قهوه با موکاپات خیلی واضح و گاها زننده است.

درست کردن قهوه عربیکا با موکاپات

قهوه های عربیکا تلخی بسیار کمی داره و طعم غالب اون اسیدی و ترش مزه هستند و اکثرا رست روشن و شکلاتی دارند و بهترین گزینه برای درست کردن قهوه با موکاپات بحساب می آیند چون موکاپات ابزار دقیقی برای عصاره گیری از قهوه نیست و اکثر اوقات قهوه‌ی ما اوور یا به اصطلاح سوخته می‌شود طعم تلخی بسیار زننده ای ایجاد میکند برای همین خرید قهوه عربیکا گزینه ی بهتری بحساب می آید.

دانه ی قهوه ی عربیکا

درست کردن قهوه روبوستا با موکاپات

توی این روز های خسته کننده و پر مشغله  فقط درست کردن یک قهوه روبوستا میتواند انرژی رو به بدن و ذهن شما برگرداند. به نظر من اگر طعم تلخی زیاد برای شما مهم نیست میتوانید با درست کردن قهوه روبوستا با موکاپات از کافئین بالای اون لذت ببرید. ولی سعی کنید رست قهوه‌ی شما حتما رست روشن و شکلاتی باشد به هیچ وجه از قهوه‌ هایی که با رست تیره هستند برای درست کردن قهوه با موکاپات استفاده نکنید چون تجربه‌ی خوبی دریافت نمی‌کنید.

نتیجه گیری

استفاده از موکاپات به عنوان یک روش موثر و عملی برای تهیه قهوه در خانه مورد بررسی قرار گرفت که نتایج نشان داد، در درست کردن قهوه با موکاپات، دو عامل مهم می‌توانند تأثیر بسزایی در کیفیت و طعم قهوه داشته باشند. با تنظیم دمای آب در محدوده 80 تا 90 درجه، قهوه تلخی کمتر و عطر و طعم بهتری خواهد داشت.

میزان حرارت شعله نیز بر تأثیر قهوه نهایی تأثیرگذار است. با قرار دادن شعله در حالت متوسط، قهوه به سرعت از موکاپات خارج می‌شود و از سوختن قهوه جلوگیری می‌شود. این امر موجب حفظ طعم و کیفیت قهوه می‌شود و به علاوه این دو عامل، یعنی درجه آسیاب قهوه و انتخاب نوع قهوه نیز تأثیرگذار هستند. استفاده از قهوه‌ای با کیفیت، مانند قهوه دانی دُر، می‌تواند تجربه بهتری را به شما ارائه دهد.

سرو قهوه در فنجان
417 578 مدیر
اشتراک گذاری

دیدگاهی بنویسید

در سایت جستجو کنید ...
0