طرز تهیه قهوه سنتی ایرانی بسیار لذت بخش

طرز تهیه قهوه سنتی ایرانی

برای تهیه یک قهوه اصل گام های متفاوتی نیاز است. این راه و روش ها بسیار زیاد هستند که ممکن است زمان زیادی را به دنبال بهترین روش دم کردن قهوه باشید و در آخر هم سردرگم تر از قبل از تهیه قهوه منصرف شوید و به قهوه فوری قانع شوید.

اما هر چند وقت یک بار که به کافه میروید و طعم قهوه واقعی را میچشید، با خودتان میگویید کاش میشد هر روز چنین قهوه با کیفیتی میخوردید. حق با شماست. قهوه فوری به هیچ وجه عطر و طعم قهوه واقعی را ندارد. در ضمن خیلی از این ساشه های قهوه آماده مقدار زیادی شکر دارند که به هیچ وجه برای سلامتی شما مفید نیست.

قهوه یزدی چیست؟

قهوه سنتی یزدی یا ایرانی، شبیه به قهوه ترک و عربی است؛ اما در طی سال‌ها با افزودن برخی طعم‌دهنده‌های سنتی، مطابق ذائقه یزدی‌ها شده و جایگاه ویژه‌ای را در فرهنگ، آداب و رسوم یزدی به خود اختصاص داده است.

پس از کشف قهوه در اتیوپی، این نوشیدنی، راه خود را به عربستان، یمن، ایران و دیگر کشورهای همسایه باز کرد. روش تهیه قهوه در کشور عربی به این صورت بود که عرب‌ها، دانه‌های قهوه را با ادویه‌های مختلف از جمله زنجبیل، دارچین و هل بوداده می‌کردند و آن را بدون افزودن شکر، به‌صورت تلخ می‌نوشیدند.

 قهوه دقیقا با همین طرز تهیه به ایران و شهر یزد، وارد شد و پس از آن بود که مردم یزد، با اعمال تغییرات و افزودن شکر، نبات و هل، آن را تبدیل به یک نوشیدنی محلی و مطابق سلیقه خود کردند.

مردم یزد بر این باور بودند که طبع قهوه سرد است. به همین دلیل، آن‌ها دانه‌های قهوه را در ظرفی شبیه به تابه بوداده می‌کردند، اما با این روش، قهوه مغزپخت نمی‌شد. برای همین، یزدی‌ها قهوه بوداده را برای مدت زمانی طولانی همراه با گلاب، نبات و هل می‌جوشاندند و در نهایت، به‌علت نبود آسیاب مخصوص دانه‌های قهوه در گذشته، نوشیدنی را از صافی عبور می‌دادند و سپس سرو می‌کردند.

این نوشیدنی گرم، معمولا در مراسم مذهبی، به‌خصوص در ماه محرم و عزاداری‌ها، همراه با کیک یزدی سرو می‌شود و به همین دلیل، بسیاری از افراد، آن را با نام قهوه عزاداری می‌شناسند. دم‌آوری قهوه یزدی به حدود ۶ ساعت زمان نیاز دارد و برای تهیه آن در خانه، باید کمی صبور باشید.

در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با طرز تهیه قهوه یزدی ، این نوشیدنی اصیل ایرانی آشنا کنیم. قهوه یزدی، یک قهوه شیرین و بسیار غلیظ است که در کنار کیک یزدی، یک میان وعده فوق‌العاده برای عصرهای سرد زمستانی به شمار می‌آید.

برای خرید دانه قهوه روبوستا حتما به سایت دانی دُر مراجعه نموده و با ضمانت اصل بودن سفارش دهید.

ظرف مسی بزرگ، کاسه سفالی لعابدار، ملاقه (کمچلی)، انبر، زغال قیچ، نبات، هل، گلاب و قهوه، مواد اولیه و ابزار مورد استفاده برای تهیه قهوه هستند. این نوشیدنی بیشتر در مراسم عزاداری و به‌خصوص در ماه محرم و مراسم مذهبی سرو می‌شود و نوع تهیه آن، بستگی به تعداد افراد حاضر در مراسم دارد.

برای تهیه سنتی قهوه یزدی، در ابتدا پودر قهوه را کمی تفت می‌دهند تا بو داده شود. سپس حدود چهار یا پنج لیتر آب را در قابلمه‌ای بزرگ، روی حرارت آتش به جوش می‌آورند.

در ادامه دو لیوان سنتی و مخصوص یزدی پودر قهوه بوداده شده را به آب جوش اضافه می‌کنند. پس از مخلوط شدن کامل آب و قهوه، حدود یک لیتر گلاب به نوشیدنی اضافه می‌شود. یزدی‌ها معمولا از گلاب مخصوص به خودشان، یعنی گلاب گل سرخ ده‌بالای یزد، برای تهیه قهوه یزدی استفاده می‌کنند.

در مرحله بعدی، دو قاشق غذاخوری هل خرد شده به قهوه اضافه شده و با قهوه ترکیب می‌شود. سپس، نبات، بسته به ذائقه میزبان در قهوه یزدی ریخته می‌شود. فوت کوزه‌گری قهوه یزدی در این مرحله، خودش را نشان می‌دهد.

یزدی‌ها برای خوشمزه‌تر کردن قهوه، دو یا سه عدد زغال سرخ متوسط را در قابلمه می‌اندازند و پس از کمی جوشیدن، آن‌ها را از قهوه درمی‌آورند. برای این مرحله، از یک نوع زغال مخصوص (زغال قیچ) استفاده می‌شود که نه خاکستری از خود به‌جای می‌گذارد و نه در قهوه خرد می‌شود. این نوع زغال از بیابان‌های اطراف یزد و مهریز تهیه می‌شود.

قهوه پس از درآوردن زغال‌ها دوباره جوشانده می‌شود. در این مرحله، یزدی‌ها، حرارت را کم می‌کنند و اجازه می‌دهند تا قهوه برای دو تا سه ساعت، قل بخورد و جا بیفتد. آن‌ها قهوه را پس از جا افتادن و غلیظ شدن، سرو می‌کنند.

طرز تهیه قهوه سنتی ایرانی

برای معطر کردن بیشتر قهوه یزدی، می‌توان به دلخواه به آن دارچین یا زنجبیل نیز اضافه کرد.

قهوه یزدی را می‌توان روی شن داغ نیز دم کرد. شن داغ، حرارت را به‌طور یکنواخت منتقل می‌کند و با این روش، قهوه بهتر دم می‌کشد.

اگر پودر قهوه شما بو داده نبود، ابتدا پودر قهوه را کمی تفت دهید.

طرز تهیه قهوه سنتی ایرانی

 

قهوه سنتی یزدی، نمونه بومی‌سازی شده یک نوشیدنی غیر ایرانی و قدیمی است و از این نظر، تعامل‌های فرهنگی مردم یزد را به ما نشان می‌دهد؛ مردمانی که با تغییر یک ماده غذایی جدید، یک نوشیدنی جدید را طبق میل و ذائقه خود، خلق کردند.

 

خواص قهوه یزدی

مصرف روزانه قهوه سبب کاهش آسیب‌های کبد می شود و همچنین پیشرفت هپاتیت C مزمن را کاهش می دهد و از طرف دیگر از بروز سنگ کلیه و صفرا جلوگیری می کند. کاهش احتمال ابتلا به نقرس و پیشگیری از بیماری آلزایمر به دلیل محرک بودن کافئین موجود در قهوه از دیگر تاثیرات مثبت این نوشیدنی است.

 

 

150 150 مدیر
اشتراک گذاری

دیدگاهی بنویسید

در سایت جستجو کنید ...
0