نوع کاربرد دله عربی چیست؟

دله عربی نوعی وسیله برای دم کردن قهوه است که از دیرباز رواج داشته است. انواع دله به‌دلیل جایگاهی که به‌عنوان یک نماد میراثی دارند، از میان وسیله‌های خانه مردم عرب حذف نمی‌شود و به‌عنوان نماد سخاوت و میهمان نوازی عرب‌ها شناخته می‌شود و تهیه قهوه عربی را تسهیل می‌کند. در ادامه با تاریخچه دله و انواع آن آشنا می‌شوید.

دله در زبان عربی به چه معناست؟

دله در زبان عربی

پیش از پیدایش دله، این کلمه جایی در لغت نامه‌های باستانی عربی نداشت. این کلمه از کلمه دالوا به‌معنای سطل آب گرفته شده ‌است. دیگ قهوه در گذشته در شبه جزیره عربستان نیز با نام رکوا شناخته می‌شد. پس از ساخت این وسیله ابتدا مردم دمشق آن را دالوا نامیدند؛ سپس به‌مرور این وسیله با نام کنونی‌اش، دله، میان مردم رواج یافت و شناخته شد.

برندهای محبوب دله عربی

برندهای دله عربی

در گذشته کیفیت دله‌ها از علامتی که روی آن نقش بسته ‌بود مشخص می‌شد که این علامت نام برند دله را یدک می‌کشید. معروف‌ترین دله های عربی عبارتند از:

 • رسلان: دله عربی رسلان از معروف‌ترین دله‌ها است که در شام ساخته شد و پس از آن، پسران رسلان ساخت این دله را ادامه دادند. برندهای بسیاری از رسلان دله تقلید کردند، اما نسخه اصلی این دله با امضای رسلان ساخته و فروخته می‌شد. هم اکنون نیز نمونه‌های اصلی و مشابه بسیاری از دله رسلان به فروش می‌رسد. تنها راه شناسایی نسخه اصلی این دله امضای رسلان روی بدنه آن است.
 • دله ابراهیم: ابراهیم یکی از پسران رسلان بود که شروع به تولید و فروش دله‌های عربی کرد و مانند دله رسلان، نسخه اصلی دله ابراهیم را باید از امضای حک شده روی بدنه دله تشخیص داد. دله ابراهیم همچنان در حراج عمومی فروخته می‌شود و هزاران دلار قیمت دارد.
 • دله الاحساویه: همانطور که از نام این دله عربی مشخص است، در الاحساء ساخته شده و از بهترین و محبوب‌ترین دله‌های عربی در عربستان سعودی محسوب ‌می‌شود.
 • دله قریشی یا القرشعیه: این نوع دله در شهر مکه ساخته شده ‌است و منسوب به قبیله قریش است. این دله کیفیت خوبی دارد و در انواع مختلفی به فروش می‌رسد.
 • دله الحجازیه: این دله باکیفیت در شهر حجاز ساخته شد و به‌شکل و کیفیت متمایز خود معروف بود. به همین دلیل در بین مردم شهرهای مختلف محبوبیت پیدا کرد.
 • دله الحیله: این نوع دله در شهر حایل ساخته می‌شد و دلیل معروفیت و محبوبیت آن کیفیت بالا و دقت در ساخت بود. همچنین به‌عنوان زیباترین دله عربی در عربستان شناخته می‌شد.
 • دله البغدادیه: این نوع دله یک دله عراقی است که ابتدا در بغداد ساخته شد و سپس در تمامی کشورهای حاشیه خلیج فارس رواج یافت.
 • دله الحمصیه: این نوع دله یک دله سوری است که در شهر حمص ساخته شد و اما پس از آن در عربستان رایج شد. همچنین به‌دلیل قیمت مناسب آن در عربستان سعودی محبوب شد.
 • دله آل عساف: این نوع دله خوش‌دست در کره و با فولاد ضدزنگ ساخته شد. این دله به‌دلیل رفع عیوب سایر دله‌ها از جمله تغییر طعم قهوه ساخته شد.

انواع دله عربی بر اساس کاربرد آنها در تهیه قهوه

انواع دله عربی

دله عربی یار همیشگی اعراب است؛ به‌طوری که در تمامی میهمانی‌ها و سفرها آن را به‌همراه خود برای تهیه قهوه حمل می‌کنند. تهیه قهوه عربی چند مرحله دارد. ابتدا آب جوش به قهوه اضافه می‌شود، سپس باید اجازه داد که قهوه بجوشد و دم بکشد. پس از دم کشیدن قهوه، ادویه‌های مورد نظر مانند هل و زعفران به قهوه اضافه می‌شوند. دله‌ها بر اساس کاربرد نیز انواع مختلفی دارند که به شرح ذیل هستند:

 • المتباخا: این نوع دله از دله‌های بزرگ است و وزن سنگینی دارد که قهوه را به‌خوبی دم کرده و حرارت را به‌خوبی تحمل می‌کند.
 • المصفایه: این دله نوعی دله متوسط است که آب جوشیده را درون آن می‌ریزند و سپس قهوه را به آن اضافه می‌کنند.
 • المبهاره: در این نوع دله، ادویه به قهوه اضافه می‌شود؛ به‌طوری که ادویه را ته دله ریخته و قهوه را به آن اضافه می‌کنیم. این نوع دله وزن سبک‌تری نسبت به المتباخا دارد.
 • المزاله: این نوع دله همان دله عربی محبوبی است که برای پذیرایی از مهمان‌ها ساخته شده ‌است و اندازه کوچک، وزن سبک و فرمی ظریف دارد.

خصوصیات دله عربی مدرن

دله عربی مدرن

در گذشته مردم باید به سراغ سازنده آن می‌رفتند تا دله را پس از تهیه قهوه تمیز کند؛ در غیر اینصورت طعم قهوه تغییر می‌کرد. این فرآیند بسیار گران و هم قیمت با تهیه دله جدید بود. اما اکنون با وجود دله عربی مدرن نیازی به این کار نیست.

دله مدرن می‌تواند دمای قهوه را تا مدت طولانی حفظ کند و سرو قهوه عربی را بسیار آسان ساخته ‌است؛ زیرا نیازی به گرم کردن مجدد قهوه نیست و امکان تهیه مدل‌های مختلف قهوه را برای میهمانان فراهم می‌کند. همچنین، دله عربی مدرن انتخاب مناسبی برای تهیه و گرم نگه‌داشتن قهوه در سفر برای ساعات طولانی است.

دله مدرن در اشکال و رنگ‌های مختلفی وجود دارد؛ برخی از آنها فرم دله قدیمی را دارند که نشان‌دهنده اصالت این وسیله است. بسیاری از دله‌های قدیمی برای استفاده از مهمانی‌ها و برای نشان دادن تجمل و اصالت این وسیله موجود هستند.

برخی افراد کلکسیونر به سنت‌های قدیمی پایبند هستند علاقه دارند که دله‌های عربی قدیمی و باستانی را نیز تهیه کنند؛ زیرا این دله نماد اصالت است، اما از دله‌های مدرن نیز برای مهمان نوازی استفاده می‌کنند چرا که قابلیت گرم نگه‌داشتن قهوه را دارند و طعم قهوه نیز تغییر نمی‌کند.

چگونه بهترین دله عربی را تهیه کنیم؟

بهترین دله عربی

قبل از خرید دله عربی، مطمئن شوید که دله مورد نظر شما خصوصیات ذیل را دارد:

 • دله اصل و از یک برند معروف و معتبر است. دله‌های ارزان قیمت کیفیت پایینی دارند و به‌دلیل کیفیت پایین مواد به‌کار رفته در ساخت آن، برای سلامتی مضر هستند.
 • دله موردنظر شما باید از نظر کیفیت و الزامات بهداشتی و عاری بودن از مواد سرطان‌زا، مطابق استاندارد جهانی باشد.
 • تمیز کردن دله عربی باید ساده باشد؛ زیرا باکتری‌های موجود در آن به سلامت شما لطمه وارد می‌کنند و همچنین، باعث تغییر طعم قهوه و بوی بد آن می‌شوند.
 • اجزای دله محکم و منسجم باشند تا از نشت قهوه و زنگ‌زدگی اجزای داخلی دله جلوگیری شود.
 • شکل دله مطابق با سلیقه شما باشد.

نتیجه گیری

انواع مختلفی از دله عربی با توجه به برند، کیفیت و فرم وجود دارند و هر کسی می‌تواند دله مورد نظر خود را پیدا و تهیه کند. تنها نکته‌ای که مهم است این است که دله کیفیت خوبی داشته ‌باشد و تمیز کردن آن ساده باشد تا سلامتی استفاده کنندگان تحت الشعاع قرار نگیرد و بتوانند از تهیه و نوشیدن قهوه عربی خوش‌طعم و خوش‌بو لذت ببرند. شما می توانید برای خرید قهوه با کیفیت از وب سایت قهوه دانی دُر اقدام نمایید.

انواع دله عربی چه هستند؟

بیش از 8 نوع دله عربی وجود دارد که در این مقاله بیشتر از 8 مدل دله عربی را معرفی کرده ایم.

دله عربی چه کاربردی دارد؟

هردله عربی را می توان براساس کاربرد آن دسته بندی کرد که 4 نوع دله عربی براساس کاربرد وجود دارد:

  1. المتباخا

 

  1. المصفایه

 

  1. المبهاره

 

  1. المزاله

 

که در این مقاله توضیح داده ایم.

1000 562 مدیر
اشتراک گذاری

دیدگاهی بنویسید

در سایت جستجو کنید ...
0